Nasz kolejny przeciwnik w meczu na K6 – debiutant, ale nie beniaminek

W najbliższą sobotę o godzinie 19.00 w hali przy Konwiktorskiej 6 nasza drużyna zmierzy się z zespołem UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Drużyna ta w tym sezonie debiutuje w rozgrywkach grupy A I ligi koszykówki kobiet. Nie znaczy to jednak, że jest nowicjuszem w pierwszoligowych rozgrywkach. Po prostu w ubiegłych sezonach grała w grupie B, dopiero w tym roku decyzją PZKosz została przeniesiona do naszej grupy (co ciekawe, sąsiadująca z nią drużyna z Pabianic nadal rozgrywa swoje mecze w grupie B).

Klub naszych sobotnich rywalek pojawił się na mapie koszykarskiej Polski w 2003 roku, mając w swojej strukturze także sekcje lekkiej atletyki dziewcząt i chłopców. Stawia przede wszystkim na szkolenie młodzieży, a za pierwszy poważny sukces należy uznać tytuł mistrzyń Polski szkół ponadgimnazjalnych dla Reprezentacji Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, zdobyty w 2013 roku pod wodzą trenera Tomasza Rospary.

W ubiegłych sezonach Basket był drużyną środka tabeli. W ostatnich pięciu latach ani razu nie zajął miejsca wyższego niż piąte, ale też ani razu niższego niż siódme. W poprzednim sezonie była to piąta lokata i bilans meczów: 12 zwycięstw i 8 porażek. Sobotnie spotkanie będzie pierwszym meczem z SKK Polonia – przy okazji naszej poprzedniej bytności w I lidze (sezon 2014/15) Basket zajął piąte miejsce w grupie i zgodnie z ówczesnym regulaminem w drugiej fazie grał w grupie walczącej o awans, podczas gdy Polonia rozgrywała swoje mecze z klubami walczącymi o utrzymanie. Nie jest to jednak drużyna całkiem nieznana naszym zawodniczkom. Do 2017 roku grała tam Izabela Zdrodowska, nasza wciąż dochodząca do siebie po ciężkiej kontuzji środkowa. A z rezerwami tej drużyny graliśmy jeszcze w ubiegłym sezonie w II lidze. Najpierw 7 października 2017 r. na Konwiktorskiej 6 wygraliśmy aż 84:29 (27 punktów rzuciła wtedy Ania Kuncewicz, a 18 Justyna Kowalska). W rewanżu rozegranym 9 grudnia 2017 r. w Aleksandrowie wygraliśmy 77:39 (Ania Kuncewicz 17 punktów, Justyna Kowalska 16).

Ale od zeszłego sezonu w składzie pierwszej drużyny z Aleksandrowa zaszły spore zmiany. Spośród pięciu najlepiej punktujących zawodniczek poprzedniego sezonu została tylko jedna. Co więcej, te które odeszły były nieco bardziej doświadczone, mające po 22-23 lata. I tak najlepszy strzelec drużyny w poprzednim roku – Natalia Danych – przeniosła się do Pabianic, mierząca 195 cm Weronika Telenga do Sosnowca, a Agnieszka Myślak do Lidera Pruszków.

Przy tak dużej rotacji najważniejszych zawodniczek mniejszym zaskoczeniem jest, że w tym sezonie zespół grający w I lidze radzi sobie na razie znacznie słabiej. Zawodniczki z Aleksandrowa przegrały wszystkie 7 dotychczasowych spotkań. Ale uwaga (!) – nie można ich lekceważyć. W dwóch spotkaniach zawiesiły swoim przeciwniczkom poprzeczkę dość wysoko i w końcowym efekcie uległy minimalnie. Oba te spotkania rozegrały we własnej hali – przegrywając zaledwie czterema punktami z AZS UW i sześcioma z KKS Olsztyn. Pozostałe mecze zakończyły się wyższym (co najmniej kilkunastopunktowym) zwycięstwem rywalek.

Obecna drużyna naszych rywalek jest bardzo młoda, żadna z nich nie ma więcej niż 20 lat. Pora przedstawić kluczowe zawodniczki:

 • Nr 20 Martyna Leszczyńska (18 lat, 185 cm) – w dotychczasowych meczach zdobyła 131 punktów, ma także na koncie 71 zbiórek, 10 asyst i 10 bloków. Do drużyny dołączyła w 2015 roku, przychodząc z Białej Podlaskiej
 • Nr 17 Pola Kaźmierczak (17 lat, 180 cm) – 74 punkty, uwaga: celność rzutów za 3 punkty 50% (19 na 38 rzutów celnych)! Latem dołączyła do drużyny przychodząc z Rybnika
 • Nr 9 Natalia Łopińska (19 lat, 172 cm) – 65 punktów, 38 zbiórek i aż 45 asyst! Do Aleksandrowa przeniosła się w 2017 roku z ŁKS Łódź
 • Nr 11 Martyna Janusz (17 lat, 172 cm) – 33 punkty. Do drużyny dołączyła z Brzegu z 2017 roku
 • Nr 48 Justyna Samulak (18 lat, 178 cm) – 19 punktów
 • Nr 4 Katarzyna Szpera (17 lat, 172 cm) – 18 punktów
 • Nr 15 Klaudia Dudek (19 lat, 186 cm) – 18 punktów. W 2017 przeszła ze Stalowej Woli.

Kadrę uzupełniają:

 • Nr 6. Jessica Solak
 • Nr 8. Klaudia Kozłowska
 • Nr 16. Patrycja Krzyszczak
 • Nr 19. Agata Maciejewska
 • Nr 10. Patrycja Borawska
 • Karina Skopińska
 • Bianka Bałwas

Jak widać z przytoczonych wyżej danych, ciężar zdobywania punktów nie rozkłada się równomiernie. Zdecydowaną większość zdobywają trzy pierwsze wymienione powyżej zawodniczki. One też spędzają zdecydowanie najwięcej czasu na parkiecie. Nasuwa się oczywisty wniosek, że odpowiednie „zaopiekowanie się” nimi przez nasze zawodniczki będzie miało kluczowe znaczenie. Mamy nadzieję, że pomogą w tym także nasi kibice gorąco wspierający swój zespół z trybun.

Na zdjęciach: nr 17 – Pola Kaźmierczak, trafia 50% rzutów za 3. nr 20 – Martyna Leszczyńska, najwięcej punktów dla UKS Basket w tym sezonie. Zdjęcie tytułowe – Natalia Łopińska – w tym sezonie ma na koncie już 45 asyst. Wszystkie zdjęcia pochodzą z fb UKS Basket Aleksandrów Łódzki i zostały zrobione przez Michała Żukowskiego w trakcie meczu ligowego z KKS Olsztyn.

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

95 lat żeńskiej drużyny koszykówki Polonii
26 maja 2020
Nowi członkowie Rady Nadzorczej SKK Polonia Warszawa
22 maja 2020
Przyjęcie przez SKK Polonia dziesięciu podstawowych wartości Klubu
21 maja 2020

Twitter