Mecz z Politechniką Gdańską II – wiele niewiadomych przed rewanżem w Warszawie

Przed grudniowym „maratonem” trzech meczów rozgrywanych na Konwiktorskiej kibice Polonii ostrzyli sobie apetyty na podreperowanie ligowego bilansu punktowego koszykarek. Jak na razie dwa pierwsze spotkania przyniosły nam stracone w ostatniej minucie prowadzenie w meczu z SMS PZKosz Łomianki oraz porażkę w meczu z AZS Uniwersytet Warszawski, w którym podopieczne trenera Macieja Gordona brutalnie obnażyły słabsze strony naszego zespołu. Ostatnią szansą na piąte ligowe zwycięstwo w tym sezonie jest zatem rewanż z rezerwami Gdańskiej Politechniki.

W drugiej kolejce rozgrywek, jeszcze w październiku, jak wszyscy świetnie pamiętamy wysoko wygraliśmy w Gdańsku z rezerwami tamtejszej drużyny Politechniki- 76:50. Była to wtedy duża niespodzianka w naszej ocenie. Z dzisiejszej perspektywy, kiedy wiemy, że drużyna ta spośród jedenastu wygranych meczów wygrała tylko trzy, ranga tego zaskoczenia trochę się zdewaluowała. Dotychczasowy dorobek Czarnych Koszul to zaledwie jedno zwycięstwo więcej, przy tej samej liczbie rozegranych meczów. I choć nie chcemy wywierać na naszych zawodniczkach przesadnej presji, to nie da się ukryć że zwycięstwo Polonii w ostatnim meczu przed świętami Bożego Narodzenia z naszym bezpośrednim sąsiadem w ligowej tabeli (zajmujemy odpowiednio 8.i 9. miejsce) wydaje się bardzo ważne.

Słaby bilans meczowy Politechniki Gdańskiej II nie powinien jednak uśpić czujności polonistek. Nawet w wysoko przegranych meczach, jak ten z Liderem Pruszków (60:84), gdańszczanki potrafiły zaimponować doskonałą skutecznością rzutów za 2 i 3 punkty – odpowiednio 61% i 39%. Z kolei w meczu z Polonią koszykarki z Gdańska zanotowały najgorszą celność jeśli chodzi o rzuty za 2 punkty – z grubsza co czwarty znajdował drogę do kosza, podczas gdy dla  polonistek był to mecz mieszczący się w czołowej trójce jeśli chodzi ten element gry. Tę samą skuteczność za dwa punkty udało się naszym zawodniczkom osiągnąć w meczu z rezerwami Arki Gdynia (46%), zaś lepszą jedynie w potyczce z Mon-Pol Płock na własnym boisku (56%)

Co wiemy o zespole rezerw Politechniki Gdańskiej, stanowiącym zaplecze drużyny grającej w ekstraklasie? Przede wszystkim, że w ich przypadku nie ma nic pewnego. A już zwłaszcza, nie wiadomo w jakim składzie przyjadą do Warszawy nasze przeciwniczki. Jak do tej pory rotacja składem jest w drużynie Golden Tulip Politechnika Gdańska II wyjątkowo duża. W zespole tym na parkiecie pojawiło się w obecnym sezonie już 25 zawodniczek. Żadna z nich nie zagrała jednak dotychczas we wszystkich 11 spotkaniach. Tylko jedna (17-letnia rozgrywająca Anna Adamczyk) zagrała 10 razy. Z pozostałych zawodniczek PG II, te które się wydają najmocniejsze grały w meczach I-ligowych tego sezonu od 4 do 8 razy.

Druga rzecz którą wiemy, to że wśród tych 25 dziewcząt aż 11 posiada pewne doświadczenie ekstraklasowe w tym sezonie – razem rzuciły w tym roku w BLK 236 punktów. Ile z nich wystąpi w Warszawie w piątek? Tego oczywiście ponownie nie możemy być pewni. Wiemy natomiast, że następnego dnia drużyna z Gdańska gra bardzo ważny dla nich mecz ekstraklasowy w Ostrowie Wielkopolskim z tamtejszą Ostrovią, która to drużyna podobnie jak pierwszy zespół Politechniki Gdańskiej może się pochwalić tylko jednym zwycięstwem w tym sezonie Basket Ligi Kobiet. Nie przesądza to jednak, że w spotkaniu z Polonią trenerzy drużyny gości sięgną do głębokich rezerw. Jak dotychczas ich praktyka była bardzo różna. W pierwszym spotkaniu z Polonią takich zawodniczek z ekstraklasowym doświadczeniem zagrało pięć. W meczu pierwszej kolejki, w którym Gdańszczanki pewnie pokonały u siebie KKS Olsztyn w wymiarze 101:77, było ich siedem. Rekord padł w meczu derbowym z Uniwersytetem Gdańskim, w którym Politechnika mocno postawiła się liderkom naszej grupy (ostatecznie uległa tylko trzema punktami), wsparta aż dziewięcioma zawodniczkami z ekstraklasy. Z kolei w ostatnim – wysoko przegranym meczu w Olsztynie – zaledwie dwie zawodniczki z doświadczeniem z ekstraklasy z tego sezonu pojawiły się na parkiecie.

Najbardziej bogate doświadczenie z tegorocznego sezonu Basket Ligi Kobiet mają następujące zawodniczki z kadry PG II:

  • Martyna Pyka (23 lata, 177 cm) – 245 minut w ekstraklasie, 81 zdobytych punktów
  • Paulina Szymańska (28 lat, 185 cm) – 231 minut, 39 punktów
  • Sylwia Bujniak (22 lata, 170 cm) – 199 minut, 55 punktów (grała z nami w Gdańsku)
  • Martyna Koc (35 lat, 193 cm) – 190 minut, 45 punktów
  • Agnieszka Haryńska (27 lat, 172 cm) – 125 minut, 24 punkty
  • Karolina Strzelczyk (25 lat, 185 cm) – 116 minut, 22 punkty
  • Marianna Duszkiewicz (24 lata, 173 cm) – 80 minut, 5 punktów (grała z nami w Gdańsku)
  • Natalia Gwizdała (20 lat, 180 cm) – 75 minut, 30 punktów (grała z nami w Gdańsku).

Poza tymi ekstraklasowymi zawodniczkami, wybijającą się koszykarką wydaje się być 18-letnia środkowa, mierząca 186 cm Syanne Mohamed – zagrała do tej pory w 7 meczach drużyny pierwszoligowej, imponując liczbą zbiórek, bloków i skutecznością za dwa punkty (szczegóły można znaleźć w tabelach poniżej).

Jak widać dużo zależy od tego w jakim składzie gdańszczanki zameldują się w hali przy Konwiktorskiej, w piątek 21 grudnia o godzinie 20.00. Oczywiście równie duży wpływ na końcowy wynik będzie miała postawa naszych koszykarek. Wierzymy, że trener Maciej Szelągowski wyciągnie naukę z dwóch ostatnich porażek, a i same zawodniczki przystąpią do tego meczu z podniesioną głową. Gdyby patrzeć tylko na statystyki drużynowe, to Polonia traci zdecydowanie mniej punktów niż rezerwy Politechniki Gdańskiej i powinna królować na tablicach. Nasze piątkowe przeciwniczki za to lepiej egzekwują rzuty wolne oraz za 3 punkty. Zwraca też uwagę, że gdańszczanki bardzo często przejmują piłkę – 150 przechwytów w 11 meczach robi wrażenie. Mecz z PG II będzie też szansą na długo wyczekiwany debiut w barwach Polonii Izy Zdrodowskiej, powracającej na parkiet po nieco ponad dwóch latach przerwy wymuszonej poważną kontuzją. Będziemy zatem mocno trzymać kciuki za udany występ Zdrody oraz za wygraną naszych zawodniczek!

Porównanie przeciętnych osiągnięć drużyn w tym sezonie w przeliczeniu na jeden mecz

SKK Polonia AZS Politechnika Gdańska II
Zdobyte punkty 65 69
Stracone punkty 65 77
Skuteczność za 1 punkt 57% 68%
Skuteczność za 2 punkty 41% 44%
Skuteczność za 3 punkty 24% 29%
Zbiórki 53 39
Asysty 17,4 17,8
Straty 22 23,5
Przechwyty 8,5 13,6
Bloki 3,6 2,8
Faule 20,9 22

 

Porównanie dotychczasowych osiągnięć czołowych zawodniczek

SKK Polonia AZS Politechnika Gdańska II
Najwięcej minut na parkiecie
I ligi w tym sezonie
Justyna Kowalska 333

Anna Kuncewicz 322

Natalia Gwizdała 173

Anna Adamczyk 160

Zdobyte punkty Anna Kuncewicz 180

Justyna Kowalska 116

Aleksandra Kaja 116

Natalia Gwizdała 78

Sylwia Bujniak 71

Skuteczność za 3 punkty Anna Bekasiewicz 40,9%

Aleksandra Kaja 31,0%

Marianna Duszkiewicz 37%

Agnieszka Wierzbicka 25%

Skuteczność za 2 punkty Anna Kuncewicz 56,7%

Justyna Kowalska 45, 1%

Syanne Mohamed 60%

Natalia Gwizdała 52,3%

Skuteczność za 1 punkt Justyna Kowalska 66,7%

Zuzanna Wrzesień 60%

Natalia Gwizdała 70,8%

Anna Adamczyk 62,5%

Zbiórki Anna Kuncewicz 159

Justyna Kowalska 110

Zuzanna Krupa 53

Syanne Mohamed 47

Asysty Aleksandra Kaja 31

Zuzanna Wrzesień 26

Sylwia Bujniak 23

Agata Ostrowska 21

Bloki Justyna Kowalska 15

Anna Kuncewicz 13

Zuzanna Krupa 10

Syanne Mohamed 7

Łączna ocena „eval” Anna Kuncewicz 252

Justyna Kowalska 158

Sylwia Bujniak 87

Agata Ostrowska 84

 

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Statystycznie rzecz biorąc – o zawodniczkach Polonii indywidualnie 
8 sierpnia 2022
Daleka wyprawa po punkty w FIBA 3×3 Women’s Series 
4 sierpnia 2022
Polonistki w Powstaniu Warszawskim
1 sierpnia 2022

Twitter