Przed rewanżem z SMS PZKosz Łomianki

Zdaje się, że tak niedawno debiutowaliśmy w 1 Lidze Kobiet po zeszłorocznym awansie, a tymczasem przed koszykarkami SKK Polonia ostatni mecz w ramach rundy zasadniczej. W niedzielę 3 marca o godzinie 18.00 zostanie rozegrana ostania kolejka tej fazy rozgrywek, w terminie wspólnym dla wszystkich drużyn. Czarne Koszule czeka wyjazd do pobliskich Łomianek i rywalizacja z tamtejszym SMS PZKosz.

Jeden mecz – wiele okazji

Mecz z Łomiankami to dla naszych koszykarek jedyna szansa na pokonanie w rundzie zasadniczej. zespołu z pierwszej czwórki w tabeli naszej grupy Jak dotąd nasz bilans w potyczkach z AZS Uniwersytet Gdański, Liderem Pruszków, Arką II Gdynia i właśnie Łomiankami to niestety siedem porażek. Pocieszenie stanowi fakt, że ta poniesiona z drużyną z SMS pod egidą PZKosz była tą najniższą, gdyż zaledwie różnicą dwóch punktów (54:56 na korzyść Łomianek). Niedzielny mecz to także okazja, aby zakończyć część zasadniczą sezonu z jednakową liczbą przegranych i wygranych. Jeśli Polonistki istotnie wygrają w Łomiankach, to będzie to dopiero drugi przypadek odniesienia przez nie dwóch zwycięstw z rzędu. Do tej pory ta sztuka udała się naszym koszykarkom tylko raz, dzięki wyjazdowemu zwycięstwu po dogrywce z Mon-Polem i pokonaniu KKS Olsztyn na Konwiktorskiej. Powtórka tego osiągnięcia byłaby miłym akcentem na koniec rundy.

Szkoła dla elity

O zwycięstwo zapewne nie będzie łatwo. Jak wiadomo, do szkoły w Łomiankach dostaje się co roku zaledwie 16 młodych koszykarek z całej Polski. Tym samym Polonistkom przyjdzie się zmierzyć z utalentowanymi zawodniczkami z tego elitarnego grona. Część dziewcząt grających w Łomiankach jest opromieniona świeżo odniesionymi sukcesami w Mistrzostwach Polski Juniorek Starszych (kategoria U22). W kadrze pierwszego zespołu z SMS znajdziemy posiadaczki medali tegorocznych Mistrzostw Polski U22: Liliana Banaszak zdobyła złoto w barwach Enea AZS Poznań, zaś Aleksandra Pszczolarska srebro z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Z kolei Bożena Puter otarła się o brąz, reprezentując Wisłę CanPack AZS Politechnika Kraków. Wierzymy jednak, że polonijne juniorki U22, wsparte między innymi doświadczonymi Olą Kają, Anią Bekasiewicz i Anią Kuncewicz udowodnią, że ligowa porażka z Łomiankami na Konwiktorskiej była jedynie pechową wpadką.

Nie taki SMS straszny…

O tym, że koszykarki z Łomianek są do pokonania, świadczy sześć przegranych meczów na ich koncie. Najbardziej nieudaną serię zaliczyły na początku lutego, gdy przegrały aż trzy mecze z rzędu: z rezerwami Politechniki Gdańskiej u siebie, a następnie a AZS UG oraz z Liderem Pruszków na wyjeździe. Potem jednak przyszły dwa zwycięskie mecze, w tym wtorkowa wygrana w Olsztynie, która pośrednio przypieczętowała udział SKK Polonia w play-off.

Jednak mecz w Olsztynie pokazał też, że z drużyną Łomianek można powalczyć i trzeba nie poddawać się do samego końca. Zawodniczki miejscowego KKS przegrywał na początku czwartej kwarty już 20 punktami. Udało im się zredukować tę przewagę do zaledwie 5 punktów. Gdyby mecz potrwał jeszcze dwie minuty, to kto wie jak by się zakończył. Ponieważ drużyna SMS zacieśniała bardzo strefę podkoszową, olsztynianki spróbowały (z dużą skutecznością) nękać ją w końcówce rzutami za trzy punkty. Wydaje się, że to może być dobry sposób, choć oczywiście wymaga dobrej celności rzutów z obwodu. Przeanalizowaliśmy które z naszych zawodniczek najwięcej trafiały zza linii 6,75 w dotychczasowych meczach z czołowymi czterema drużynami ligi. Najczęściej udawało się to Oli Kai (średnio 1,67 udanych prób na mecz), Zuzi Wrzesień (1,17), oraz Ani Bekasiewicz i Izie Zdrodowskiej (po 1 próbie). Gdyby tym razem udało się ten rezultat jeszcze trochę poprawić, zwiększyłoby to nasze szanse w niedzielnym meczu.

Tak naprawdę już w meczu rozegranym na jesieni, Polonistkom zabrakło niewiele do pokonania uczennic z Łomianek. Warto też przypomnieć, że w tamtym spotkaniu 15 minut przed końcem meczu Ania Kuncewicz odniosła kontuzję, która uniemożliwiła jej dalszą grę. Tego dnia wystąpić nie mogły także Iza Zdrodowska i Ilona Płaczkiewicz. Pomimo to zawodniczki Polonii prowadziły przez zdecydowaną większość meczu. Dorobek zaledwie 56 punktów w tamtym spotkaniu to jeden z najgorszych wyników SMS w tym sezonie. Mniej punktów koszykarki z Łomianek zdobyły jedynie w przegranym meczu z Arką II Gdynia (54 oczka). To wszystko sprawia, że Polonistki mogą i powinny myśleć o wyrównanej rywalizacji, a nawet i o zwycięstwie w nadchodzącym meczu.

Kogo warto mieć na oku?

W meczu na Konwiktorskiej w barwach SMS zabrakło Natalii Klimek. Ta zdolna rozgrywająca jest liderką wśród zawodniczek Łomianek pod względem liczby asyst, ale jest także drugą punktującą zespołu, skuteczną w rzutach za dwa i trzy punkty (szczegółowe statystyki w tabeli poniżej). Jej występ w niedzielnym rewanżu także wydaje się być niepewny, gdyż od czasu urazu odniesionego w meczu z Liderem w Pruszkowie (9 lutego) trwa jej absencja w meczach ligowych. W odwodzie czeka Julia Bazan, która również potrafi obsłużyć koleżanki świetnym podaniem. Najwięcej minut na parkiecie w drużynie z Łomianek spędzają Anna Wińkowska i Łucja Grzenkowicz, występujące na pozycji silnej skrzydłowej lub środkowej. Ta pierwsza ma również najwyższy „eval”, świetnie rzuca za 2 punkty i wykonuje osobiste oraz ma na koncie aż 21 bloków. Obie te wysokie zawodniczki królują w swoim zespole pod względem liczby zbiórek. Nie należy zapominać o Bożenie Puter, która co ciekawe prawie tak samo często popełnia przewinienia, jak i jest faulowana. Najwięcej punktów dla pierwszego zespołu Łomianek zdobyła jak dotąd Emilia Kośla, przeciwko której nasze zawodniczki miały okazję rywalizować także w rozgrywkach U22 (jej klub to UKS Nowa Wieś). Z kolei Liliana Banaszak ma świetne wyczucie, jeśli chodzi o przechwytywanie piłki.

Remis z lekkim wskazaniem

Porównanie statystyk zespołowych sugeruje delikatną przewagę Łomianek. SMS wypada znaczniej lepiej jeśli chodzi o średnią straconych punktów (aż o 12 oczek mniej niż Polonia) oraz liczbę popełnianych strat. Warto też podkreślić, że jako jedyna drużyna w lidze Łomianki dorównują Polonii jeśli chodzi o liczbę zbiórek. Koszykarki Dumy Stolicy nieznacznie lepiej rzucają za 2 punkty i nieco słabiej za 3 punkty niż ich rywalki w niedzielnym meczu. Co ciekawe, skuteczność Polonii w rzutach za 2 i 3 punkty w meczach z drużynami z czołowej czwórki jest bardzo zbliżona do tej w przekroju całego sezonu. Zarówno dziewczęta z Łomianek jak i nasze zawodniczki niezwykle często próbują trafiać „trójki”. Łomianki wykonały 404 takie próby, a Polonia 399, co daje odpowiednio 1. i 2. miejsce w grupie A. Pod względem skuteczności w tym elemencie jest już znacznie gorzej – Polonistki są na 8., a Łomianki na 7. lokacie. Chluby nie przynosi też obu drużynom egzekwowanie rzutów wolnych – skuteczność rzędu 65% sprawia, że gorsze w naszej grupie są tylko rezerwy SMS PZKosz. Jeśli probierzem gry zespołowej ma być liczba asyst, to tutaj lekko górują nasze koszykarki. Dominują one także, jeśli skonfrontujemy średnią liczbę wykonanych bloków.

Jak będzie w niedzielnym meczu? Dowiemy się już niebawem.

Emocje pomimo pewnych play-off

Wydawać by się mogło, że wtorkowe rozstrzygnięcie, gwarantujące udział SKK Polonia w play-off sprawiło, że temperatura niedzielnego meczu opadła. Nie zapominajmy jednak, że od wyniku tego spotkania i pozostałych rezultatów ostatniej kolejki zależy lokata Polonii po rundzie zasadniczej, decydująca o tym z kim przyjdzie nam dalej rywalizować. Nadal możemy zająć każde z miejsc w przedziale 5-8 w ligowej tabeli. Szczegółowe warianty rozstrzygnięć są opisane w osobnym artykule. 

Natomiast dodatkowego kolorytu może przysporzyć temu meczowi chęć rewanżu (oby udanego) koszykarek Polonii za niefortunną przegraną w pierwszym spotkaniu. Liczymy na ambitną postawę naszych zawodniczek i pokonanie zespołu z Łomianek, z którym w przypadku wygranej Polonii być może przyjdzie nam się -nomen omen – zmierzyć ponownie w pierwszej rundzie play-off.

Zestawienie dotychczasowych statystyk obu drużyn w bieżącym sezonie ligowym
SKK Polonia Warszawa SMS PZKosz Łomianki*
Zdobyte/ stracone punkty (średnia) 70-67 71-59
Skuteczność za 2 punkty 44,9% 42,4%
Skuteczność za 3 punkty 25,3% 26,5%
Skuteczność za 1 punkt 65,0% 65,4%
Przeciętna zbiórek 50 50
Przeciętna asyst 18 16
Przeciętna strat 22 19
Przeciętna przechwytów 8 11
Przeciętna bloków 3,3 2,7
Zawodniczki z najwyższą oceną „eval” 7. Anna Kuncewicz 410

15. Justyna Kowalska 281

23 Anna Wińkowska 259

46 Natalia Klimek 187

Najwięcej minut na boisku 18. Anna Kuncewicz 558

32. Justyna Kowalska 521

49 Łucja Grzenkowicz 483

50 Anna Wińkowska 482

Najwięcej zdobytych punktów 6. Anna Kuncewicz 326

37. Justyna Kowalska 204

34 Emilia Kośla 208

45 Natalia Klimek 184

Najwięcej zbiórek 4. Anna Kuncewicz 235

6. Justyna Kowalska 182

11 Anna Wińkowska 159

25 Łucja Grzenkowicz 129

Najwięcej asyst 34. Anna Bekasiewicz 49

35. Aleksandra Kaja 48

20 Natalia Klimek 61

22 Julia Bazan 58

Najwięcej przechwytów 68. Anna Kuncewicz 24

Aleksandra Kaja 24

Zuzanna Wrzesień 24

37 Liliana Banaszak 32

46 Natalia Klimek 30

Najwięcej bloków 6. Justyna Kowalska 23

8. Anna Kuncewicz 22

9 Anna Wińkowska 21

43 Liliana Banaszak 8

Najwięcej popełnionych przewinień 6 Justyna Kowalska 64

21 Izabela Błajda 55

46 Emilia Kośla 44

65 Bożena Puter 40

Najwięcej wymuszonych przewinień 2 Anna Kuncewicz 140

63 Zuzanna Wrzesień 39

42 Emilia Kośla 49

63 Bożena Puter 39

Najlepsza celność rzutów za 3 4. Anna Bekasiewicz 39%

34. Aleksandra Kaja 30%

3 Emila Kośla 42%

36 Natalia Klimek 29%

Najlepsza celność rzutów za 2 21. Anna Kuncewicz 55%

23. Izabela Błajda 54%

35 Natalia Klimek 51%

Anna Wińkowska 51%

Najlepsza celność rzutów za 1 51. Justyna Kowalska 67%

68. Anna Kuncewicz 58%

31 Marta Duda 72%

34. Anna Wińkowska 71%

Uwaga: liczby przed nazwiskami zawodniczek oznaczają miejsca w zestawieniu wszystkich zawodniczek 1 ligi. W zestawieniach skuteczności rzutów PZKosz wzięte są pod uwagę te zawodniczki, które oddały określoną minimalną liczbę rzutów, stąd np. brak w zestawieniu najskuteczniejszych w rzutach wolnych Anny Bekasiewicz (ponad 80%).

*W przypadku zawodniczek Łomianek pod uwagę zostały wzięte tylko osiągnięcia w meczach pierwszej drużyny SMS PZKosz Łomianki (wiele z nich występowało także w niektórych meczach drużyny rezerw).

 

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Dodatni bilans w EBLK dzięki wygranej z GTK Gdynia
1 grudnia 2021
Umowa na projekt przebudowy obiektów Polonii podpisana!
30 listopada 2021
Młode talenty znad morza, czyli mecz z GTK Gdynia
26 listopada 2021

Twitter

  • Dla Sylwii Siemienas z okazji urodzin👩‍🎤🎶🔥Wiemy że uwielbiasz śpiewać – czyli podobnie jak sympatycy Polonii, któr… https://t.co/73cLYiyRA8 7 minutes ago
  • FB AZS Uniwersytet Warszawski: ⛹️‍♀️💪W dniu dzisiejszym, we własnej hali nasz zespół zmierzy się z młodym zespołem… https://t.co/yeCFkehxfi about 1 hour ago
  • RT @skkpolonia: SKK Polonia Warszawa nie gra, ale za to gra AZS Uniwersytet Warszawski z UKS Basket SMS Aleksandrów Ł. (05.12.2021, 16:00… 5 hours ago