Koszykarki SKK Polonii Warszawa skutecznie zrealizowały nasze wspólne marzenia o pierwszej wygranej nad zespołem AZS Uniwersytet Warszawski. Derby rozgrywane w hali przy ulicy Szturmowej zakończyły się zwycięstwem Czarnych Koszul 72:53. Choć 19 punktów przewagi to spora różnica, to jednak gospodynie dzielnie stawiały opór aż do czwartej kwarty.

Mistrzostwo Polski w halowym 3×3 dla Polonii!

Cztery z Polonistek przystąpiły do niedzielnego meczu opromienione sukcesem odniesionym podczas rozgrywanych dzień wcześniej w Szczytnie Halowych Mistrzostw Polski w Koszykówce 3×3 w kategorii U23. Zespół SKK Polonia reprezentowały Iza Błajda, Pola Dmochewicz, Sonia Frojdenfal i Justyna Kowalska. Nasze koszykarki wygrały wszystkie 5 meczów i zdobyły tym samym złoty medal! Justyna Kowalska została wybrana najbardziej wartościową zawodniczką (MVP) całego turnieju, zaś Iza Błajda trafiła do piątki All Star zawodów. Niezwykle cieszymy się ze wspaniałych osiągnięć naszych zawodniczek i życzymy im kolejnych sukcesów!

Przegrana walka na własnej tablicy

Z czwórki „Złotek” jedynie Pola Dmochewicz zameldowała się na parkiecie w pierwszej piątce podczas derbów z AZS UW. Co ciekawe, to także ona zdobyła pierwsze punkty dla Polonii w tym meczu, przeciwko swoim byłym koleżankom z drużyny. Pola najpierw skutecznie egzekwowała jeden z rzutów wolnych, by w kolejnej akcji dołożyć dwa punkty z gry, dając Polonii pierwsze prowadzenie w tym meczu 3:2. W pierwszej odsłonie gry prowadzenie zmieniało się kilka razy, ale żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć przewagi większej niż trzy punkty. Ostatecznie ta kwarta zakończyła się remisem 15:15. Polonistki zanotowały w niej cztery przechwyty, ale niestety nie zawsze skutkowały one zdobyciem punktów. Akademiczki z kolei dominowały w walce na tablicy bronionej przez koszykarki Polonii, notując aż 8 zbiórek w ataku pierwszych 10 minutach gry.

Festiwal „trójek” w drugiej odsłonie

Druga kwarta to początek budowania przewagi punktowej przez Polonię. Przyczyniły się do tego w dużej mierze celne rzuty za trzy punkty w wykonaniu koszykarek Dumy Stolicy. Polonistki trafiły aż cztery „trójki” w tym fragmencie gry , a sześć w całej pierwszej połowie. Trzy z nich były autorstwa Aleksandry Kędzierskiej, a po jednej dołożyły Ilona Płaczkiewicz, Zuzanna Wrzesień oraz Karolina Stawińska. Po trafieniu Anny Kuncewicz na cztery i pół minuty przed końcem pierwszej połowy Polonia wyszła na prowadzenie 35:20 i wydawało się, że nasze koszykarki przejmują kontrolę nad przebiegiem spotkania. Niestety, pod koniec tej kwarty coś zaczęło szwankować w grze Czarnych Koszul i ten fragment wygrały akademiczki aż 9:2 Tym samym w przerwie przed drugą połową meczu na tablicy widniał wynik 37:29 na korzyść Polonii. W naszym zespole w pierwszych 20 minutach najlepiej punktowały Ola Kędzierska (10 punktów) oraz Karolina Olszewska i Karolina Stawińska (każda po 5 pkt). W barwach AZS UW najskuteczniejsze były UIiana Datsko (9 pkt), Kamila Płatek (7 pkt) oraz Ida Wiśniewska (6 pkt). Ta ostatnia uzyskała także 7 zbiórek, z czego aż 5 w ataku. Zresztą, akademiczki aż 12 razy miały szansę na ponowienie akcji w pierwszej połowie, właśnie dzięki zbiórkom na atakowanej tablicy.

„Powtórka” z pierwszej kwarty i skuteczny finisz

Trzecia kwarta przyniosła znowu wyrównany pojedynek, co ciekawe zakończony identycznym wynikiem jak pierwsza część meczu, czyli 15:15. Drugą połowę Polonistki zaczęły w identycznym składzie jak cały mecz. Karolina Szlachta delegowała do gry Olszewską, Mistygacz, Dmochewicz, Kuncewicz i Stawińską. Gospodynie nie pozwoliły jednak naszym zawodniczkom zwiększyć przewagi. Duża w tym zasługa między innymi Kamili Płatek, która w dwóch ważnych momentach trafiła za trzy punkty.

Podrażnione Polonistki zaczęły ostatnią część meczu od 6 punktów, zdobytych kolejno przez Olę Kędzierską, Justynę Kowalską i Anię Kuncewicz. AZS UW odpowiedziało 2 punktami autorstwa Idy Wiśniewskiej. I wtedy nastąpiła najwyższa seria punktowa w wykonaniu Polonii. Nasze koszykarki zdobyły aż 10 punktów z rzędu, z czego 5 było autorstwa Poli Dmochewicz (celny rzut za 3 punkty i 2 punkty w kolejnej akcji). Dzięki temu na niespełna 3 minuty przed końcem przewaga Polonii osiągnęła aż 20 punktów (68:48) i powoli stało się jasne kto będzie zwycięzcą w tym derbowym meczu. Ostatecznie nasze koszykarki wygrały 72:53, tym samym notując historyczną wygraną w meczu I ligi kobiet przeciwko zespołowi AZS UW!

Bez double-double w Polonii

W drużynie AZS UW najskuteczniejsze były Kamila Płatek (15 pkt, 3x za 3 pkt) oraz Ida Wiśniewska (10 pkt, 11 zbiórek) i Uliana Datsko (10 pkt, 10 zbiórek). Te dwie ostatnie zawodniczki odnotowały tym samym double-double. W zespole Polonii tym razem nikomu nie udała się ta sztuka, ale aż cztery nasze koszykarki zdobyły 11 lub więcej punktów. Były to Ola Kędzierska (14 pkt, 3x za 3 pkt), Pola Dmochewicz (12 pkt, 1x za 3 pkt) oraz Ania Kuncewicz i Karolina Stawińska (każda po 11 pkt). W niedzielnym meczu trenerka naszej drużyny mocno rotowała składem. Żadna z koszykarek Polonii nie spędziła na parkiecie więcej niż 30 minut.

Porażka na „desce” i milsze akcenty

Zawodniczki Polonii imponowały skutecznością w spotkaniu derbowym. Połowa z ich rzutów za dwa punktu i średnio prawie co trzecia próba za trzy punkty znajdowały drogę do kosza. Przykrą niespodziankę stanowi fakt, że nasze koszykarki wypadły gorzej pod względem walki na tablicy: 46 zbiórek AZS UW wobec 44 Polonii. Jeśli spojrzeć na zbiórki w ataku, to tu przewaga akademiczek była jeszcze większa: 21:14. Co ciekawe, po trzech meczach liderką pod względem liczby zbiórek w barwach Czarnych Koszul jest Marta Mistygacz (26 zbiórek).

Na pochwałę w meczu derbowym zasługuje natomiast gra zespołowa Polonistek, które zanotowały o 10 asyst więcej niż przeciwniczki (19:9). Duża w tym zasługa Karoliny Olszewskiej (6 asyst), ale także Ania Kuncewicz, Ola Kędzierska i Sonia Frojdenfal świetnie dostrzegały tego dnia dobrze ustawione koleżanki z drużyny (każda z nich zanotowała po 3 asysty). Ania Kuncewicz wyróżniła się także 4 skutecznymi blokami i popularna Kuna mając już ich łącznie aż 11 na koncie zaczyna być niekwestionowaną liderką w tym elemencie nie tylko w naszym zespole, ale i w całej lidze.

Sympatycy Polonii zgromadzeni tego dnia na Szturmowej nie szczędzili gardeł, by wspierać swój zespół. Ale także i gospodynie mogły liczyć momentami na doping swoich kibiców. Cieszy także wizyta na Szturmowej Kasi Dulnik, czyli naszej wspaniałej koszykarki oraz byłej trenerki SKK Polonia. Obyśmy zatem w jeszcze liczniejszym gronie spotkali się w środę o 20.15 w hali przy Konwiktorskiej 6, przy okazji meczu przeciwko Politechnice Gdańskiej II. I co równie ważne, abyśmy tego wieczora po zakończonym mecz byli w podobnie dobrych humorach jak po minionym weekendzie! Mamy nadzieję, że w tak krótkim czasie dzielącym oba mecze zawodniczki zdołają zregenerować swoje siły, a kibice wyleczą gardła, zachrypnięte od dopingu w hali przy ul. Szturmowej.

AZS Uniwersytet Warszawski – SKK Polonia Warszawa 53:72 (15:15, 14:22, 15:15, 9:20)

W zespole Polonii grały: Aleksandra Kędzierska 14 pkt (3×3, 3 asysty), Pola Dmochewicz 12 pkt (1×3, 5 zbiórek), Anna Kuncewicz 11 pkt (7 zbiórek, 4 bloki, 3 asysty), Karolina Stawińska 11 pkt (1×3, 5 zbiórek, 3 przechwyty), Karolina Olszewska 8 pkt (6 asyst, 3 przechwyty), Justyna Kowalska 6 pkt, Zuzanna Wrzesień 5 pkt (1×3), Ilona Płaczkiewicz 3 pkt (1×3), Joanna Rudenko 2 pkt, Marta Mistygacz 0 pkt (8 zbiórek), Sonia Frojdenfal 0 pkt (3 asysty).

W dwunastce meczowej była także Izabela Błajda.

Zdjęcia: Krawczyk.photo

Przygotowanie i udział drużyny SKK Polonia Warszawa w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych w sezonie 2019/2020 współfinansuje m.st. Warszawa.

fot. krawczyk.photo

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

Statystycznie rzecz biorąc – o zawodniczkach Polonii indywidualnie 
8 sierpnia 2022
Daleka wyprawa po punkty w FIBA 3×3 Women’s Series 
4 sierpnia 2022
Polonistki w Powstaniu Warszawskim
1 sierpnia 2022

Twitter