Przed rewanżem z SMS PZKosz II Łomianki

W sobotę 22 lutego o godzinie 18.00 wyjazdowym meczem przeciwko SMS PZKosz II Łomianki koszykarki SKK Polonia Warszawa zakończą rundę zasadniczą w ramach rozgrywek 1. ligi koszykówki kobiet. Nasza drużyna ma już zagwarantowane trzecie miejsce w tabeli, gwarantujące udział w pierwszej rundzie fazy play-off. Tym samym wynik meczu w Łomiankach nie zmieni już lokaty zespołu Polonii, ale będzie okazją do sprawdzenia formy przez zbliżającą się konfrontacją w z MUKS Poznań.

Różnica wieku i warunków fizycznych

Polonistki przystąpią do tego meczu opromienione zwycięstwem w derbowym spotkaniu z AZS Uniwersytet Warszawski (87:51). W sobotę przyjdzie nam się zmierzyć z drugim zespołem z Łomianek. Młodziutkie uczennice szkoły PZKosz nie miały jeszcze okazji cieszyć się ze zwycięstwa w bieżącym sezonie i mając na koncie 15 porażek, zajmują ostatnie miejsce w tabeli. Warto tutaj jednak przypomnieć, że ze względu na reformę szkolnictwa w tym sezonie do szkoły pod egidą PZKosz trafiły już 14-letnie dziewczęta, zatem przepaść fizyczna między nimi, a dorosłymi koszykarkami występującymi w I lidze bywa ogromna. Tym niemniej młode adeptki basketu z Łomianek zdobywają na ligowych parkietach cenne doświadczenie, co także jest ważnym elementem szkoleniowym.

Poligon taktyczny trenera Krysiewicza

Koszykarki SKK Polonia wezmą udział w sobotniej rywalizacji po najkrótszej przerwie między meczami w tym sezonie. Od derbowego meczu z AZS UW minęły zaledwie dwa dni, a zatem nasze zawodniczki miały niewiele czasu na regenerację. Mimo to trener Jarosław Krysiewicz zapowiada, że spotkanie z Łomiankami będzie dla niego okazją do przetestowania taktyki przed czekającą Polonistki konfrontacją z MUKS Poznań w pierwszej rundzie play-off. Tym samym nawet te najbardziej eksploatowane zawodniczki Polonii nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Do tej pory w barwach Czarnych Koszul najwięcej łącznie minut na parkiecie spędziły Ola Kędzierska i Karolina Stawińska (obie powyżej 350 minut). Jeśli jednak popatrzeć na liczbę minut w przeliczeniu na mecz, to liderkami są Klaudia Sosnowska i Ania Kuncewicz (obie średnio więcej niż 25 minut). Przekonamy się czy istotnie trener Krysiewicz będzie głównie sprawdzał warianty rozegrania z udziałem wiodących zawodniczek, czy tez postawi jednak na szerszą rotację składem.

Znajome (i lubiane) twarze w drużynie z Łomianek

W barwach zespołu z Łomianek występuje koszykarka Polonii (szkoła w Łomiankach uczestniczy w rozgrywkach ligowych na zasadzie programu szkoleniowego, zatem zawodniczki zachowują swoją przynależność klubową) Zuzanna Rudenko. Prywatnie Zuza jest młodszą siostrą innej zawodniczki Polonii – Joanny Rudenko. Sobotni pojedynek będzie zatem szansą na kolejną edycję siostrzanej rywalizacji na parkiecie, o ile Asia zdoła się wykurować na ten mecz (w ostatnich dwóch spotkaniach nie wystąpiła z powodu choroby). Powyżej 220 minut można też już było w bieżącym sezonie w drugim zespole z Łomianek oglądać w akcji Gabrysię Zaron (26 punktów na koncie), którą ciepło wspominamy między innymi z jej działalności wolontaryjnej na rzecz SKK Polonia w minionych latach.

Kto może zrobić różnicę u naszych przeciwniczek?

Zuza Rudenko jest również najlepiej punktująca koszykarką SMS PZKosz II Łomianki w trwającym sezonie. Oto osiągnięcia wyróżniających się zawodniczek tego zespołu:

  • Zuzanna Rudenko – 92 punkty, średnio 10,2 pkt w meczu. Zuza jest czołową snajperką w zespole, przy niezłej skuteczności rzutów za 2 punkty (33%).
  • Wiktoria Boks– 85 punktów i 55 zbiórek. Ta zaledwie 16-letnia skrzydłowa prezentuje się bardzo solidnie w przekroju całego sezonu.
  • Julia Myszkowska – 71 punktów, średnio 8,9 pkt w meczu. Może się pochwalić największą liczbą celnych rzutów za 3 punkty w drużynie (6 w 8 meczach).
  • Aleksandra Zając – 70 punktów i 75 zbiórek. Najskuteczniejsza w walce na tablicy w swoim zespole. Jej rekord to 11 zbiórek w meczu z Arką II Gdynia.
  • Wiktoria Stasiak – 43 punkty, ale aż 19 asyst. Najlepiej asystująca zawodniczka w drużynie, pomimo zaledwie 14 lat! Jest też drugą pod względem liczby przechwytów (14, lepsza jest tylko Karolina Ułan z 16 przechwytami).

Wszyscy na mecz!

W meczu rozgrywanym w grudniu przy Konwiktorskiej pewnie wygrała SKK Polonia (78:27). Dla naszej drużyny najwięcej punktów zdobyły Klaudia Sosnowska (16 pkt) i Pola Dmochewicz (15 pkt). Dla rezerw zespołu z Łomianek najskuteczniej punktowała Julia Myszkowska (9 pkt). Jak będzie tym razem? Najprościej wybrać się do Łomianek i osobiście zobaczyć jakiej odpowiedzi na to pytanie udzielą koszykarki obu drużyn. Zapraszamy do kibicowania!

Jeśli Polonia wygra w sobotnim spotkaniu, to zakończy rundę zasadniczą z wynikiem 12 wygranych i 4 przegranych meczów. Jest to znacznie lepszy bilans niż w zeszłym sezonie, gdy był on lekko ujemny na tym etapie (9 – 11). Liczymy mocno, że także w fazie play-off koszykarki z Warszawy poprawią rezultat z minionego sezonu, gdy zakończyły swój udział na pierwszej rundzie.

Fot. Krawczyk.photo

Przygotowanie i udział drużyny SKK Polonia Warszawa w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych
w sezonie 2019/2020 współfinansuje m.st. Warszawa

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

95 lat żeńskiej drużyny koszykówki Polonii
26 maja 2020
Nowi członkowie Rady Nadzorczej SKK Polonia Warszawa
22 maja 2020
Przyjęcie przez SKK Polonia dziesięciu podstawowych wartości Klubu
21 maja 2020

Twitter