Zwycięstwo w meczu z SMS PZKosz II Łomianki

Wygraną 90:48 z drugą drużyną SMS PZKosz Łomianki koszykarki SKK Polonia zwieńczyły rundę zasadniczą 1. ligi koszykówki kobiet. Tym samym nasze zawodniczki musiały uznać wyższość tylko dwóch drużyn w grupie A: MKS Pruszków i Arki II Gdynia, za to aż dwukrotnie przypadku każdej z nich. Notabene oba te zespoły wyprzedziły Polonię w ligowej tabeli, w której Czarne Koszule zajęły trzecią lokatę, z bilansem 12 zwycięstw i 4 przegranych.

Próba generalna przed MUKS Poznań

Mecz rozegrany w sobotę w Łomiankach był dla obu uczestniczących w nim drużyn głównie okazją do realizacji celów szkoleniowych. Dla młodych uczennic szkoły PZKosz był kolejną szansą na rywalizację na wysokim poziomie sportowym, z bardziej doświadczonymi i lepiej predysponowanymi fizycznie przeciwniczkami. To oczywiście ma zaprocentować dla nich w dalszej przyszłości, przygotowując je do  sprawnego wejścia w seniorską koszykówkę po ukończeniu edukacji w SMS. Z kolei dla podopiecznych trenera Jarosława Krysiewicza to spotkanie było możliwością do zweryfikowania dyscypliny taktycznej i wykonywanie założeń, zarówno w ataku jak i w obronie. Dla koszykarek Polonii była to niejako „próba generalna” przed czekającym je już w nadchodący weekend meczem z MUKS Poznań, w ramach pierwszej rundy fazy play-off.

Koncert gry w pierwszym akcie

Ta próba generalna wypadła najlepiej w pierwszym akcie. W początkowej kwarcie meczu zawodniczki Polonii zafundowały młodziutkim rywalkom swoisty pokaz siły. Ta część spotkania zakończyła się wynikiem 35:10 dla Dumy Stolicy. Tę wysoką przewagę nasze koszykarki zbudowały między innymi dzięki niesamowitej skuteczności rzutów za 3 punkty. Polonistki popisały się w pierwszej kwarcie 7 celnymi „trójkami” w 9 próbach (!) Były one udziałem Soni Frojdenfal – 3 celne rzuty (na 3 próby), Marty Mistygacz – 2 trafienia (na 2 próby) oraz Klaudii Sosnowskiej i Ani Kuncewicz – po 1 skutecznym rzucie. Ponadto Czarne Koszule dołożyły 9 punktów po świetnie egzekwowanych rzutach wolnych (tylko jedna pomyłka w tej odsłonie). Gospodynie swoje pierwsze punkty zdobyły dopiero po 2,5 minutach gry- przy stanie 10:0 – za sprawą Magdaleny Szulc. Tej koszykarce zespół z Łomianek zawdzięcza połowę swojego dorobku w tej kwarcie (5 punktów z 10 ogólnie).

„Fałsz” w drugiej kwarcie

Niestety, za drugą odsłonę sobotniego spektaklu pozytywną recenzja należy się młodym zawodniczkom drugiej drużyny Łomianek. To w tej fazie meczu zanotowały one swoją najlepszą serię punktową – dziewięciu punktów z rzędu. Przytrafiła ona się w końcowej części drugiej kwarty. Dokładnie rzecz biorąc, przez ostatnie blisko 3,5 minuty nasze zawodniczki nie były w stanie oddać celnego rzutu do kosza. Koszykarki Polonii  jakby zapomniały „ról i scenariusza” rozpisanych przez trenera Krysiewicza. Zespół SMS skrzętnie wykorzystał swoją szansę i zasłużenie zwyciężył w tej kwarcie 17:13. Tym samym do przerwy na tablicy widniał wynik 48:27 dla Polonii. W drugiej kwarcie Polonistki dołożyły tylko jedną „trójkę” (dzięki Ani Kuncewicz), nadal jednak skuteczność 61% w tym elemencie osiągnięta po pierwszej połowie budzi uznanie. Najskuteczniejsze w barwach Czarnych Koszul po pierwszych 20 minutach gry były Sonia Frojdenfal i Klaudia Sosnowska (po 11 punktów) i Ania Kuncewicz (10 punktów). Dla zespołu z Łomianek najlepiej punktowały Vittoria Conte (7 pkt) i dobrze nam znana Zuza Rudenko (7 pkt).

Niezła seria Polonistek po przerwie

Druga połowa meczu zaczęła się od skutecznej gry Karoliny Olszewskiej i Klaudii Sosnowskiej, które zdobyły odpowiednio 6 i 7 punktów. To właśnie ta druga zainicjowała akcją 2+1 najdłuższą serie punktową Polonii – 12 oczek z rzędu. Pozostałe 9 punktów zawdzięczamy Ani Kuncewicz (5) oraz Izie Błajdzie i Soni Frojdenfal (po 2 pkt). W ostatniej odsłonie przebudzenie snajperskie przeżyły te zawodniczki które wcześniej punktowały słabiej lub wcale. Swoje pierwsze punkty zdobyły Ola Kędzierska i Karolina Stawińska (2 rzuty za 3 punkty), a Justyna Kowalska rzuciła 4 ze swoich 6 punktów. Cały mecz zakończy się wynikiem 90:48 dla Polonii, a zatem nasza drużyna pozwoliła rywalkom na znacznie więcej w ofensywie niż w meczu na Konwiktorskiej, którego rezultat wyniósł 78:27 dla Dumy Stolicy.

Kolejka do tytułu MVP

W bieżącym sezonie w kwestii zdobywania tytułu MVP zdaje się w Polonii obowiązywać prawo serii.  Wcześniej trwała na tym polu dominacja Klaudii Sosnowskiej, a teraz drugi raz z rzędu najwyższy współczynnik eval (24) uzyskała Ania Kuncewicz. Trzeba jednak przyznać, że po piętach deptały Kunie tym razem mocno Sonia Frojdenfal (eval 22) i Klaudia Sosnowska (eval 21). Ania zdobyła w meczu w Łomiankach 15 punktów i zanotowała 9 zbiórek. Trafiła aż 3 z 4 oddanych rzutów za 3 punkty! Ania ma już w bieżącym sezonie 11 celnych „trójek” i jest najskuteczniejsza w tym elemencie gry wśród wszystkich Polonistek (44%). Więcej punktów od Kuny zdobyły w Łomiankach Klaudia Sosnowska (18 pkt) i Sonia Frojdenfal (17 pkt). Nasza charakterna „Sączerka” popisała się także 7 asystami i 4 przechwytami. Efektownie wypadła także Karolina Olszewska, notując 14 punktów oraz 4 asysty i 4 przechwyty. Co ciekawe, aż sześć koszykarek Polonii wykazało się w meczu z SMS PZKosz II Łomianki skutecznością wynoszącą 50% lub więcej, jeśli chodzi o celność rzutów za 2 punkty. Dla zespołu gospodyń najlepiej punktowała Zuza Rudenko (13 pkt). Tym razem nie doszło do siostrzanej rywalizacji, bo choć Asia Rudenko była w składzie meczowym i pełniła funkcję kapitana zespołu Polonii, to ze względu na niedawno przebytą chorobę nie pojawiła się na parkiecie.

Rekordy i drobny niepokój

W meczu z rezerwami szkoły w Łomiankach Polonistki zanotowały kilka rekordowych osiągnięć w tym sezonie. Padła tu największa liczba punktów (90), celnych rzutów za 3 punkty (11) oraz celnych rzutów z gry (34). Polonistki uzyskały też najwyższą skuteczność rzutów za 3 punkty (48%), stosunku asyst do strat (2,3) oraz rekordowy łączny współczynnik eval drużyny (127). Ale nie ukrywajmy, były także w tym meczu elementy gry w wykonaniu Czarnych, które nie zachwyciły, Koszul. Przede wszystkim niepokoi rozprężenie naszych koszykarek oraz problem z utrzymaniem odpowiedniej koncentracji. O ile w konfrontacji z młodzieżą z Łomianek łatwo było wrócić na właściwe tory, to z przeciwnikiem kalibru MUKS Poznań takie momenty nieuwagi mogą drogo kosztować.

Rzutem na taśmę 4. miejsce w grupie A, premiowane udziałem w play-off, zajęła drużyna Mon-Polu Płock. Polonia była pewna trzeciej lokaty już przed meczem z Łomiankami, tak samo wiadomo było że przyjdzie nam rywalizować w pierwszej rundzie z MUKS Poznań. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w Poznaniu najprawdopodobniej 1 marca o godz. 17.00. Już nie możemy się doczekać tej konfrontacji i emocji z nią związanych!

SMS PZKosz II Łomianki SKK Polonia Warszawa 48:90 (10:35, 17:13, 10:22, 11:20)

Punkty dla Polonii: Klaudia Sosnowska 18 (1×3), Sonia Frojdenfal 17 (3×3, 7 asyst, 4 przechwyty), Anna Kuncewicz 15 (3×3, 9 zbiórek), Karolina Olszewska 14 (4 asysty, 4 przechwyty), Justyna Kowalska 6, Marta Mistygacz 6 (2×3), Karolina Stawińska 6 (2×3, 9 zbiórek), Izabela Błajda 4, Aleksandra Kędzierska 4, Joanna Rudenko bez punktów.

Fot. Krawczyk.photo

Przygotowanie i udział drużyny SKK Polonia Warszawa w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych
w sezonie 2019/2020 współfinansuje m.st. Warszawa

 

 

Dołącz do naszego newslettera!

Aktualności

95 lat żeńskiej drużyny koszykówki Polonii
26 maja 2020
Nowi członkowie Rady Nadzorczej SKK Polonia Warszawa
22 maja 2020
Przyjęcie przez SKK Polonia dziesięciu podstawowych wartości Klubu
21 maja 2020

Twitter

  • 🔙⚫️⚪️🔴⚫️🔛 Historia często udowadnia, że lubi zataczać koło. Wczoraj świętowaliśmy rocznicę pierwszego treningu kosz… https://t.co/t6mDZ43t1w yesterday
  • A w Lajkers Club: Tęskniliśmy za takim widokiem. Fakt, że ufają nam młodzieżowe reprezentantki Polski (na zdj. Z… https://t.co/PvYNvBJUVf 2 days ago
  • Z FB:❤️🤱👩‍👧👩‍👦❤️ Z serca płynące podziękowania dla wszystkich MAM – za Waszą miłość, opiekę, wsparcie i cierpliwość… https://t.co/jdjIohKQ9L 2 days ago